04.07.2024

Çankırı'da "Bir Yetime Aile Olmak" Konulu Panel Gerçekleştirildi

Çankırı İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından, 03 Temmuz 2024 Çarşamba günü Atatürk Kültür Merkezi'nde din görevlilerine yönelik “Bir Yetime Aile Olmak” temalı bir panel düzenlendi.

Program, Din Hizmetleri Uzmanı Bahattin Biber’in sunuculuğunda, İstiklal Marşı ve Ahmet Yesevi Camii Müezzin-Kayyımı Arif Çayır’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Panelin açılış konuşmasını İl Müftüsü Mehmet Şahin yaptı. Şahin, Kur’an ve sünnette yetim konusuna değinerek, bir çocuğun aile ortamında sevgi ve şefkatle büyümesinin çocuğun ve toplumun menfaatine uygun olduğunu belirtti. Şahin, “Yetimin ne kadar önemli olduğunu sizler biliyorsunuz değerli hocalarım! Bu meyanda Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) iki parmağını göstererek ‘Ben ve yetimi kollayan kişi, cennette böyle yan yanadır.’ (Buhârî, Edep, 25-26) buyurmuştur,” diyerek yetime sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Peygamber Efendimizin, yetimler sayesinde Cenab-ı Hak’ın bizi rızıklandırdığını ifade ettiğini belirtti.

Moderatörlüğünü İl Müftü Yardımcısı Sadık Aydoğan’ın yaptığı panelde, İl Müftü Yardımcısı Şerife Hanım Altuner “Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik” konusunu ele aldı. Uzman Sosyal Çalışmacı Onur Çakmak ise “Nasıl Koruyucu Aile Olunur” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Hasan Tahsin Yıldırım’da “Koruyucu Aile” konusuyla ilgili değerli birikimlerini paylaştı.

Program, hediye takdimi ile sona erdi.