21.09.2018

Çankırı İl Müftüsü Bürhan KELES'in Kur'an Kursları Açılış Mesajı.

Saygıdeğer Çankırılı kardeşlerim.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaygın din eğitimi alanındaki hizmetlerinden en önemlisi hiç şüphesiz ki Kur’an-ı Kerim eğitim ve öğretimidir. Buradan hareketle Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren Kur’an kurslarımız da, Allah (cc)’ın kelâmı olan Kur’an-ı Kerim’i öğretmek, okutmak ve anlatmak, ayrıca O’nun son peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in rehberliğinde daha bilgili, bilinçli ve donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla varlıklarını sürdürmektedir.

Bu değerli amacı gerçekleştirebilmek için Kur’an-ı Kerim eğitiminin yanı sıra iman, ibadet ve muamelat dünyamıza dair temel dinî bilgiler, insanî ve ahlâkî erdemler, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (sav)’in örnek hayatı gibi dersler vererek, dinî danışmanlık ve manevî rehberlik hizmetleri de sunulmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kur’an kurslarında yürütülen çalışmaların gayesi çocuk, genç, yaşlı, bay ve bayan demeden öğrenme arzusunda olan vatandaşlarımızın din hakkında doğru ve sağlıklı bilgi edinmelerini temin etmek hem de birtakım yanlış yönlendirmelere maruz kalmadan içinde yaşadıkları toplumla barışık iyi birer insan olmaları için ihtiyaç duydukları dinî rehberliği sunmaktır.

İlimizde yeni eğitim-öğretim yılında yeni bir vizyonla siz değerli Çankırı halkına hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda 4-6 yas grubu çocuklarımız için, Astarlızade Camii’nde 4 sınıf, İmam-ı Azam Camii’nde 2 sınıf, Gayretoğlu Kız kuran Kursu’nda 2 sınıf, Aksu Kız Kursu’nda 2 sınıf olmak üzere toplamda 10 sınıfla ilimizde bu yıl hizmet vermeye başlayacağız. Bu eğitimi sabah ve öğleden sonra uygulama imkânıyla 20 sınıf olarak eğitim verilmesi mümkün olacaktır. Diğer taraftan Kuran kurslarımız dışında, Ahmet Yesevi, Bademli, İmraniye, Yunus Emre, Hacı Muradı Veli, Bilal-i Habeşî ve Kenbağı camilerinde bayanlara yönelik Mobil kurslarımızı açıyoruz. İl Müftülüğü olarak bizler halkımızın Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler kurslarına  daha kolay ulaşabilmesi için Kur’an kursu hizmetlerimizi yaygınlaştırıyoruz. Hedefimiz ilerleyen zaman içinde Çankırı’mızda her mahallemize müstakil bir kuran kursu kazandırmaktır. Bu hizmetleri yürütürken sizlerin maddi ve manevi destekleri bizleri mutlu edecektir.

Bu vesileyle Kur’an kurslarımızın açılış heyecanını yaşadığımız bugünlerde bütün Çankırılı bayan kardeşlerimizi ve 4-6 yas grubu evlatlarımızı kuran kurslarımıza davet ediyor, öğrencilerimize ve öğreticilerimize Cenab-ı Allah (cc)’tan üstün başarılar diliyorum. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının hayırlara, iyiliklere ve güzelliklere vesile olmasını niyaz ve temenni ediyorum.