T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Çankırı Müftülüğü

11.03.2016

Abdulkerim KARATAŞ (17.07.1978 - 11.09.1981)

1937 Elazığ-Palu'da doğdu. Babasının adı Yusuf idi. İlkokulu Elazığ'da 1954'te dışarıdan bitirdi. Özel olarak yıllarca Arapça medrese tahsilini yaptı. Mesleki tahsilini İstanbul'da Fatih Dersi-amlarından Mustafa Saffet AYSU'nun yanında tamamladı. Aysu'dan; Sarf, Nahiv, Mantık, Mean-i Belağat, Fıkıh, Tefsir, Akaid, Usulü Fıkıh dersleri okudu. Görevde iken 1962 yılında Elazığ İmam-Hatip Okulu 1.dönemini ve 1970 yılında da Amasya Lisesi'ni dışarıdan bitirdi. 1954 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Müşavere Kurulunda Vaizlik ve Müftülük imtihanını kazandı. 06.01.1955 yılında İzmir-Tire İlçesi Vaizliğine tayin edildi. 13.12.1957'de askere gitti. 1959 yılında terhis oldu ve aynı yıl Amasya Vaizliğine tayin edildi. 04.05.1961 yılında Amasya İl Müftülüğüne atandı. 13.08.1966'da Tunceli İl Müftülüğüne, Ekim 1971 yılında Adıyaman İl Müftülüğüne, 09.09.1974 tarihinde Bingöl İl Müftülüğüne, 1978 yılında da Çankırı İl Müftülüğüne tayin edildi. 11.09.1981 tarihinde bu görevinden emekliye ayrıldı.
1960 yılında Amasya'da "Gönülleri Tutuşturan Rabban-ı Ateş" eseri, 1990 yılında da İstanbul'da "Resülullah'ın dilinden gönüllere huzur veren dualar" isimli eserleri basılmıştır. Evli ve 5 çocuk babası olan Abdulkerim KARATAŞ Arapçayı çok iyi, Farsça ve İngilizceyi de orta derecede bilmektedir.