T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Çankırı Müftülüğü

11.03.2016

Mahmut SEVGİLİ (21.10.2003-03.03.2004)

15.03.1949 tarihinde Adana İli Kozan İlçesi’ne bağlı Boztahta Köyü’nde doğdu. İlkokulu 1962 yılında köyünde, İmam-Hatip Lisesi’ni 1976 yılında Adana’da, Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1981 yılında Kayseri’de bitirdi. Askerlik görevini 1969-1970 yıllarında yaptı.

Memuriyete Adana-İmamoğlu İlçesinde 30.08.1972 tarihinde İmam-Hatip olarak başladı. 10.11.1974 tarihinde Kur’an Kursu Öğreticiliğine, 28.07.1977 tarihinde Feke İlçe Vaizliğine, 21.12.1977’de Kayseri Sarız İlçe Vaizliğine, 28.02.1981’de Hacılar İlçe Vaizliğine, 01.09.1982’de de Hatay Dörtyol İlçe Vaizliğine atandı. 1983-1985 yıllarında İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde IV. Dönem Hizmet İçi İhtisas Kursu’na katıldı. 02.07.1985’de Müfettiş Yardımcısı, 27.11.1988’de Müfettiş, 15.05.1997’de de Başmüfettiş oldu. Bu görevde iken 23.08.2002 tarihinde emekliye ayrıldı.

1995 yılında Türkiye Diyanet Vakfı Genel Kurulu’nca genel kurul üyeliğine seçildi. 1999–2000 yıllarında mütevelli Heyet Üyeliği görevinde bulundu. 25.10.2003 tarihinde akdedilen Türkiye Diyanet Vakfı’nın 15. Olağan Genel Kurulunda yeniden mütevelli heyeti üyeliğine seçildi.

21.11.2003 tarihinde Çankırı İl Müftülüğü görevine atanarak yeniden memuriyete döndü. 20.02.2004 tarihinde yeniden Başmüfettişliğe ve 18.05.2004 tarihinde de Teftiş Kurulu Başkanlığına atandı. Halen bu görevi ile birlikte, 20.03.2005 tarihinde yapılan Genel Kurul’da seçildiği Türkiye Diyanet Vakfı Denetim Kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.​ 30.12.2010 tarihinde Başkanlık Müşavirliğine atanmıştır.