10.05.2024

Rahmanın Misafirlerini Hayatlarının En Güzel Yolculuklarına Uğurladık

Yıllardır hasretle kutlu yolcuğun çıkmasını bekleyen, Rahman’ın misafirleri hacı adaylarımızdan 159 kişilik ilk kafileyi 09 Mayıs 2024 Perşembe günü 21.00’da Çankırı Şehirlerarası Terminali’nden uğurladık.

Ahmet Yesevi Camii İmam-Hatibi Recep Uysal’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, İl Müftümüz Mehmet Şahin yaptığı konuşmasında:“ Hayatınızın en önemli yolculuğunu yapmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Güzel bir yolculuğa başlıyorsunuz. Cenab-ı Hak ayeti kerimesinde buyuruyor ki, “Hac ibadetinde günaha sapmak ve tartışıp çekişmek yoktur…” (Bakara, 2/197) Efendimiz (s.a.s.) de buyuruyor ki: “Kim Allah için hacceder de (Allah’ın rızasına uymayan) kötü söz ve davranışlardan ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, (kul hakkı hariç) annesinden doğduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hacdan) döner.” (Buhârî, Hac, 4; Müslim, Hac, 438; Nesâî, Menâsikü’l-hac, 4) Sizler ülkemizi temsil edeceksiniz. Haccınızı en güzel şekilde yapacaksınız inşaallah.  Rabbimiz hacı adaylarımızın yapacakları tavaflarını, saylarını, dualarını, ibadetlerini kabul eylesin. Rabbimiz bu yolculuğunuzu gidişiyle dönüşüyle, kazasız, belasız, kedersiz eylesin. Salimen gitmeyi, ganimen gelebilmeyi Rabbimiz bütün hacı adayı kardeşlerimize nasip eylesin. Rabbimiz haccınızı mebrur ve makbul eylesin. Bizden mukaddes topraklara selam götürün. Bizleri de dualarınızda unutmayın. Allah’a emanet olun.” dedi.

Programa Sayın Valimiz M. Fırat Taşolar, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen ve daire amirleri katıldı. Duygu yoğunluğunun yaşandığı program, İl Müftüsü Mehmet Şahin’in yaptığı dua ile son buldu. Hacı adaylarımız telbiye, tekbirle uğurlandı.