15.05.2024

Çankırı İl Müftülüğümüzce 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Münasebetiyle Konferans Programı Düzenlendi.

Çankırı Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Vaizi Abdullah Okuroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Diyanet Gençlik Merkezi Engelli sınıfında öğretici görevlimiz Süleyman Karaağaç'ın öğrencisi Sinan Tosun, Fatiha, Kevser, İhlas, Felak ve Nas surelerini okudu. Okunan sureleri, Engelli Koordinatörümüz Ayşe Dilan Acar'ın öğrencileri Cennet Özok, Kübra Nuhoğlu ve Firdevs Barbaros işaret diline çevirdi. İlahiyi ise Engelli sınıfında öğrencimiz Ramazan Akbaş seslendirdi.

Selamlama konuşmasını yapan İl Müftüsü Mehmet Şahin, engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şahin, toplumun her kesimine ulaşmayı amaçladıklarını ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturmanın önemini vurguladı.

İl Müftüsü Mehmet Şahin, konuşmasında engelli bireylerin toplumda karşılaştığı zorluklara değinerek, bu zorlukların üstesinden gelinmesi gerektiğini ifade etti. Şahin, engelli bireylerin haklarına saygı gösterilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini vurguladı.

Başkanlık Vaizi Abdullah Okuroğlu da konuşmasında engelli bireylerin dini yaşamlarını kolaylaştırmak adına yapılan çalışmalara değindi ve toplumun engellilere karşı daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Programa Çankırı Engelliler Derneği (ÇEN-DER) Başkanı Selami Deveci, İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Başkanı Hatice Barak, Çankırı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu, engelli bireyler, halkımız ve din görevlileri katıldı.